Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Transzformációs generatív nyelvtanok

A számítógépek fejlődésével az ötvenes évektől kezdve megnőtt az érdeklődés a mesterséges (számítógépes) nyelvek iránt, ami maga után vonta a nyelvek formális leírásának fejlődését. Részben ez az intellektuális irányzat ihlette Noam Chomsky 1957-es, a nyelvtudományban mérföldkőnek számító munkáját, a Syntactic Structures-t (magyarul Mondattani szerkezetek, Chomsky 2003). Ebben Chomsky a mondattan olyan formális elemzését adja, amely a mondatok szerkezetét több reprezentációs szinten áthaladó transzformációs műveletek sorozataként határozza meg. Ezek alapján a mondat alapszerkezete vagy úgynevezett mélystruktúrája, amely a jelentést meghatározó logikai formával rokon, az alapvető predikációs szerkezetet kódolja. E szerkezetre azután különböző átalakítási műveletek, azaz transzformációk alkalmazandók, amelyek azután egy többlépcsős levezetésben végül megadják a mondat végső, azaz felszíni formáját, amely a kiejtett vagy leírt, tehát fizikai formában megjelenített mondat lesz. Ezen elmélet alapján a transzformációk mind nyelvtani szabályok. Ezek alkotják a nyelv és a nyelvelmélet univerzális magvát. A lexikon, azaz a mentális szótár, és a nyelv egyéb komponensei pedig a lehető legkevesebb információt tartalmazzák – leginkább csak azokat az információkat, amelyek egyik nyelvet a másiktól megkülönböztetik.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave