Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Magyar

A magyar nyelvfejlődési zavarról az SLI-kutatás elméleti keretébe helyezve Vinkler és Pléh (1995; Pléh–Vinkler 2006) szolgáltatta az első esettanulmányt. Az általuk leírt nyolcéves gyerek legjellemzőbb nyelvi tünetei a morfofonológiai alternációk, a mondattani szerepek jelölése és a lokatív jelölők (ragok és névutók) használatában mutatkoztak. A szakirodalomban általánosan leírt lexikai elmaradás mellett a megfigyelt gyerek nehezen kapcsolta össze az alaktani jegyeket a megfelelő mondattani szerepekkel, pl. Mivel vágjuk a papírt? *Olló. Sokszor általánosította túl a gyakoribb ragokat – általában a tárgyragot – más, ritkább esetragok rovására, pl. *Összevesztek a macit (Összevesztek a macin helyett), de előfordult az esetrag elhagyása is, pl. *Kukucskálnak az ablak (Kukucskálnak az ablakból helyett). Tipikus spontánbeszédbeli hiba volt a birtokos személyjel elhagyása is, pl. *Az őzike… őzikének van egy kis őzike ahelyett, hogy Az őzikének van egy kis őzikéje. A nyelvi zavar jellegzetes tünete volt még a különböző szóalakokkal kapcsolatos morfofonológiai bizonytalanság, így az igéknél a jelen idejű, E/3 alak ikessége, pl. *zuhanyoz (zuhanyozik helyett), illetve a rendhagyó főnévi tőváltozatok alulalkalmazása, pl. *eszi a kenyért, *itatja a lókat (Pléh et al. 2002).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave