Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Egyetemes nyelvtan és nyelvelsajátítás

A nyelvi változatosság a pszicholingvisztika számára azért is érdekes, mert felveti az egyetemes emberi tudás, illetve a veleszületettség és a tanulás kérdéseit. A chomskyánus nyelvtan erős univerzalista elkötelezettségével összefüggésben azt állítja, hogy a nyelvi képesség, azaz az univerzálék és paraméterek veleszületettek. Ennek megfelelően a nyelvelsajátítás a paraméterek helyes, az anyanyelvnek megfelelő beállítására korlátozódik. E mellett az igen erős álláspont mellett Chomsky egy logikai gondolatmenettel érvel, amelyet az ingerszegénység érveként ismerünk. Chomsky (1959; 1995) azt állítja, hogy a nyelvtanulás tulajdonképpen egy indukciós problémával állítja szembe a nyelvtanulót. A csecsemő egy véges számú mondathalmazt hall, és mivel matematikailag bizonyítható, hogy egy konkrét adathalmaz végtelen számú mögöttes szabály(rendszer) segítségével is leírható, a csecsemő – ha csak a bemeneti adatokból, azaz a hallott mondatokból indul ki – nem tanulhatja meg az anyanyelv nyelvtanát, hiszen hogyan lenne képes a végtelen sok lehetséges nyelvtan közül választani, és ha választana is, mi garantálja, hogy amit kiválaszt, az épp az anyanyelv nyelvtana lenne. Éppen ezért, állítja Chomsky, bizonyos szűkítő kényszerek veleszületettek kell, hogy legyenek, és ezek a nyelvtani szabályok. A csecsemő ezen veleszületett szabályok segítségével szűkíti le a lehetséges nyelvtanok körét, vagy még inkább már eleve fel sem tételezi a nem megfelelő nyelvtanokat.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave