Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Alaptények és alapvető viselkedéses jellegzetességek

A diagnosztikus terminológia összetettségét elkerülendő, a továbbiakban az autizmus spektrum zavarokra fogok fókuszálni. Ez a fogalom (eredeti forrása: Wing– Gould 1979, részletes bemutatásáért 1. Wing 1996) egy sor, a mai diagnosztikus rendszerekben egyébként egymástól elkülönített zavart (gyermekkori autizmus, Asperger-szindróma, atípusos autizmus stb.) foglal magában, amelyek ott a pervazív fejlődési zavarok gyűjtőfogalom alatt jelennek meg. Az autizmus spektrum zavarok kifejezést eleinte elsősorban a kutatásban használták, ám egyre inkább terjed alkalmazása klinikai és más alkalmazott területeken, valamint a hétköznapi nyelvhasználatban is. Azért is hasznos, mert nincsenek erős empirikus bizonyítékok arra, hogy az imént zárójelben említett szűkebb diagnosztikus kategóriák valóban elkülönülnek egymástól. Közös jellemzőket mutató esetek nagy halmazáról van szó, miközben igen változatos a tünetek egyedi megjelenési formája és mintázata.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave