Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Összehasonlítások és elméleti tanulságok

Két olyan genetikai eredetű fejlődési zavart mutattunk be részletesebben, amelyek általában hasonló mértékű mentális retardációt eredményeznek az intelligenciatesztek általános eredményei alapján (50–70-es IQ-sáv), ugyanakkor jellegzetes és ellentmondásos képességprofilt mutatnak. A Down-szindrómában általános megfigyelések szerint az értelmi fogyatékosságot rendszerint súlyos nyelvi elmaradás kíséri. Bár nagyon ritkán Down-szindrómában is találkozunk jó nyelvi képességekkel (pl. Rondal 1995), általában nem ez a helyzet. A Williams-szindróma más profilt mutat: az enyhe–középsúlyos értelmi fogyatékosságot meglepően jó nyelvi képességek kísérik, míg a téri megismerés súlyos zavart szenved. Az alaposabbb összehasonlításokból kialakuló kép megfelel annak, amit Vicari és munkatársai (2002) megfigyeltek a két csoportnál: Down-szindrómában a lexikai fejlettség megfelel a kognitívnak, de a morfoszintaktikai képességek jelentősebb elmaradást mutatnak; Williams-szindrómában a nyelvi képesség általában a megismerési képességek szintjén van.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave