Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A megértés folyamatának általános menete

A megértésnek, ha valamilyen technikai értelemben fogjuk fel, három különböző szakasza van: a bemenet, a feldolgozás és a kimenet. A kulcskérdés az, hogy vajon mi minden tartozik az egyes összetevőkhöz. A bemeneti jegyek legnyilvánvalóbb része kifejezetten nyelvi mozzanat. Szegmentális nyelvi információk és szupraszegmentális jegyek (intonációs minta, hangsúlyozás), illetve az íráskép, például a központozás és az írásjelek használata. Ezt illetően gondoljunk csak arra, hogy írásjelek nélkül az (1) mondat (az esztergomi érsek vélelmezett levele Bánk bánhoz) kétértelmű lehet, írásjelekkel (2)–(3) viszont egyértelművé válik. (A vélelmezett levél persze latinul íródott, de a kétértelműség ott is megvan. Köszönöm Láng Benedeknek, hogy megadta a modern forrást, Körmendi 2009 munkáját.)

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave