Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A Habsburg-önkényuralom testkultúrája (1849–1867)

A forradalom és a szabadságharc leverése után az abszolutista erők terrorisztikus módon igyekeztek megsemmisíteni a polgári átalakulás és a függetlenség minden létező vívmányát. Felszámoltak valamennyi intézményt, illetve társaságot, amely 1848-ra emlékeztetett és esetleg újabb ellenállás bázisa lehetne. Természetesen mindez érintette a testkulturális szférát is. A létesített egyesületeket (vívás, lövész, torna stb.) bezáratták, a vezetőiket őrizetbe vették, illetve eltiltották szakmájuk űzésétől, több neves testnevelő pedig emigrációba kényszerült. Teljesen azonban nem sikerült eltüntetni a társadalmi élet palettájáról a testgyakorlatozást. Különböző vadásztársaságok időnként tartottak torna és atlétikai jellegű rendezvényeket, továbbá német nyelvű klubok is működtek. 1852-ben Ferenc József látogatása alkalmából a pesti lóversenyeket ünnepélyes keretek között felújították. Az angol (gentleman) sportok magánvállalkozások formájában éledezni kezdtek (vidéki lóversenyek, vadászatok) az orvosi (gyógy) gimnasztika is létezett, majd a kávéházakba visszatérhettek a sakkozók, a biliárdozók. A Pesti Sakk-kört Erkel Ferenc próbálta felújítani, de elutasították, így csak 1863-ben kaphatott engedélyt, de a „Nemzeti” elnevezést megtagadták. A gentleman sport hagyományainak folytatója és a kibontakozás óvatos támogatója lett az 1857-től megjelenő „Lapok a Lovászat és Vadászat Köréből” című folyóirat, Bérczy Károly szerkesztésében.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave