Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A koalíciós és a pártállami sportmodell kialakulása (1948–1956)

Mint minden háború, a második világháború is halottakat, lerombolt otthonokat, kiégett földet és településeket, sebesülteket, éhes és testileg-lelkileg lerongyolódott embereket hagyott maga után. A „tájkép csata után” nem volt különb a testkultúra terén sem. A pályákat tankok szántották fel, a lelátók egy részét lebombázták, ami megmaradt, azt elhordták tüzelőnek, a szertárak kirabolva, a tornatermeket hadirokkantak szállták meg vagy a kitört ablakok miatt fagyosan és üresen tátongtak. Aki látta a pusztítást, nosztalgiával gondolhatott csak vissza az egykori tarka sportéletre és a legoptimistábbak is úgy vélhették, hogy évtizedek múlva indulhat be Magyarországon a sport. Szinte minden elpusztult, az életben maradottakon fásultság és lelkiismeret-furdalással párosult félelem lett úrrá. De egyvalami mégsem halt ki teljesen belőlünk: a játék szeretete. A homo ludens túlélte a világégést, és éhesen, fázva, tele gonddal-bajjal nekilátott a sport újjáélesztésének. Már az országos romeltakarítás alatt előkerült egy-két labda vagy kődarab, amit ide-oda lehetett passzolgatni a pihenőidőben. Aztán voltak fanatikusok – szerencsére mindig vannak –, akik többre vágytak, és a pályákról is elhordták a háború piszkát, a tornatermek ablakaira pedig csomagolópapírt ragasztottak és elkezdtek gimnasztikázni, birkózni, tornázni, labdát dobálni. A békét hozó tavasszal együtt a kizöldellő mezőkön futók jelentek meg, a pályákat mezítlábas labdarúgók vették birtokukba és a nyár már néhány sportág bajnokságát is beérlelte.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave