Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Elemi reflexek – a gerincvelő motoros működése

Valamennyi mozgás végső közös pályája a gerincvelőben található α-motoneuron. A motoneuront és az általa beidegzett izomrostok funkcionális egységét motoros egységnek nevezzük. Minél kevesebb izomrost beidegzésében játszik szerepet az adott motoros egység, annál finomabb mozgások végrehajtása válik lehetővé (Ángyán, 2005). Abban az esetben, amikor a motoneuron nagyszámú izomrost összehúzódását szabályozza, az adott terület nagy erőkifejtésre lesz képes. A finom mozgásokra példaként említhetjük az arcizmokat. A nagy erőkifejtésre képes izmok közé például a csípőizmokat soroljuk. A motoneuronok sérülésekor a beidegzett terület működése megszűnik. Az a-motoneuronok önállóan nem működnek, motoros parancsokat vagy a felsőbb motoros rendszerből kapnak, vagy reflexesen válaszolnak a perifériáról érkező ingerekre.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave