Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szókincsméret fejlődését vizsgáló eljárások

A legtöbb magyar nyelven végzett fejlődési szókincsvizsgálat célja szűrőtesztként is használható tesztek kidolgozása volt. Az elsősorban logopédusok által végzett munka a receptív és expresszív (vagy passzív és aktív) szókincs méretének életkori változásait térképezi fel. A receptív szókincs vizsgálatára elsősorban az eredetileg angolra kidolgozott, több nyelven is használt, magyar sztenderdekkel is rendelkező Peabody Képes Szókincstesztet használják (Peabody Picture Vocabulary Test; magyar sztenderdizáció: Csányi 1974). A teszt 150 szó ismeretét vizsgálja, minden egyes hívószó esetén négy kép közül kell kiválasztani a megfelelőt. Az 1974-es megjelenés elősztenderdeket közöl (amelyekből sajnos nem derül ki, hogy milyen kritériumon alapult a „fejletlen”, az „átlagos” és a „fejlett” kategóriák határainak megállapítása), ezek az újabb (egyelőre kisebb elemszámú) vizsgálatok alapján elavultnak bizonyultak. Az elmúlt 30 évben, úgy tűnik, minden életkorban nőtt az átlagos szókincsméret, ahogyan a 12.1. táblázat adatai mutatják.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave