Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A klasszikus elmélet revíziója

Egy lehetséges válasz a klasszikus elmélet eddig vázolt átfogó kritikájára a következő. Elképzelhető, hogy fogalmainknak kettős szerkezetük van: (1) egy fogalmi mag (vagy magkritériumok egy halmaza), amely a referencia meghatározásához szükséges és elégséges feltételeket (vagy legalábbis a triviálison túlmenő szükséges, de nem elégséges feltételeket) foglal magában, és (2) jellegzetes vonások összessége, melyek nem szükségesek, de gyakoriak a kategórián belül, és segítik a kategóriatagok felismerését. A kritériumreprezentáció ugyanakkor a következtetésben – illetve alaposabb, végiggondoltabb kategorizációs döntésekben – játszana szerepet. Landau (1982) rokonságnevekkel kapcsolatos vizsgálata szép példája ennek a felfogásnak: azt például, hogy ki nagymama, s ki nem, különböző helyzetekben más-más módon döntjük el. Ha egy képen kell kiválasztani a (valószínű) nagymamát, akkor jellegzetes vonásai (szemüveg, ősz haj, s egyéb „nagymamás vonások”) alapján ítélünk, de ha el kell mondanunk, hogy mitől nagymama valaki, akkor viszont automatikusan a kritériumot említjük (nő és unokája van).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave