Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A Monarchia testkultúrájának rövid foglalata (1867–1918)

Az 1967-es kiegyezés után egy felemás nemzeti függetlenség alakult ki az Osztrák–Magyar Monarchia alatt. A külügy, a hadügy és a pénzügy közös vezetésűvé vált, a többi kormányzati feladatot viszont az országgyűlés, illetve a magyar minisztériumok végezték. Ez a konstelláció minden korlátozottsága ellenére viszonylag kedvező kereteket teremtett a polgári (piaci) viszonyok kialakulásához és a feudális fékek oldásához. Ebben a periódusban alakult ki hazánkban a modern versenysport és a polgári (nemzeti) torna- és sportmozgalom egyleti háttere. A két központú államközösség szükségszerűen melegágya lett a hazai testkultúra különböző ellentmondásainak. Ilyen volt például, hogy rendeletileg 1868-ban az Eötvös-féle oktatáspolitika bevezette a kötelező iskolai testnevelést, de minden létesítmény és szakember háttér nélkül. Testkultúránk egésze tekintélyekre épült, körüllengte a feudális maradiság, az exkluzivitás, amely ennek ellenére mégis nagy sportteljesítmények alapjául szolgálhatott. Az elkésett nemzeti tornamozgalomból annyi realizálódott, hogy a tornát misztifikálva évtizedekig ádáz harcot vívott a MOTESZ és a MASZ. Egyszerre volt a sportélet bizonyos szegmense Habsburg-ellenes nacionalista beütésű, illetve az uralkodó réteg Monarchiát támogató törekvéseinek kiszolgálója. Egyfelől Bécs integrációs politikáját érzékelhetjük a sportban is (például közös versenyek és egységes sportdiplomáciai fellépés), másfelől viszont éppen az ezzel szemben megnyilvánuló önállósági törekvések szintén jelen voltak (különösen a nemzetközi versenyeken, később az olimpiákon), ami viszont serkentette és növelte a magyar sport presztízsét.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave