Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A mozgásszabályozó rendszer működése, általános jellemzői

A mozgatórendszer működését vizsgáló korai kutatások a mozgásvezérlést egyszerűen működő – jól meghatározható – leszálló pályarendszernek gondolták. Ebben az összefüggésben a rendszert működtető elemek jól elkülönülő szinteket képeznek. Ennek a szintnek a legalsó egysége a gerincvelő. A gerincvelő elülső szarvi motoneuronja minden felsőbb központi irányítás nélkül is képes működni. Kimenő axonja a motoros parancsok végső közös útja (final common pathway). A középső szint – az agytörzs és a kéreg alatti magvak – számos mozgásos mintázatgenerátort foglalnak magukban. A motoros szabályozás legmagasabb szintje az agykéreg motoros területei, szoros kapcsolatban az asszociációs mezőkkel. A mai felfogás szerint az akaratlagos motoros működések agykérgi szervezésében nemcsak azok a kérgi területek vesznek részt, melyek ingerlésével motoros válaszokat lehet kiváltani, hanem a kéreg kiterjedt területei, ide sorolva az asszociációs kéreg mellett a szenzoros területeket is. A kisagy ettől a vertikálisan felépülő rendszertől oldalra, „metaszisztémásan” helyezkedik el. A mozgatórendszer hierarchikus felépítésű, tehát a gerincvelő, az agytörzs és az agykéreg idegsejtjei egymásra épülő rendszert alkotnak. A működésre jellemző, hogy a rendszerben feljebb elhelyezkedő rendszerösszetevő, irányító hatást gyakorol az alatta elhelyezkedő rendszerekre.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave