Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szövegmegértés és a szövegekre emlékezés rendszertana

A szövegszerveződés legtöbb kutatási kérdésében a szorosan vett megértési és az emlékezeti kérdések igencsak egymásba fonódva jelennek meg, nincs is gyakorlati értelme elválasztani őket egymástól. A 6.1. ábra a verbális tanulási és emlékezeti kutatásban szokásosan használt ingeranyagokat sematikusan a szerint csoportosítja, hogy mennyire könnyű a megtanulásuk és a megjegyezésük. A jobb oldalon feltüntetett tényezők úgy képzelendők el, mint amelyek között implikációs viszony van, a magasabb többnyire feltételezi az előzőt. Így szövegek megtanulásánál a jelentés, a kategorikus szerveződés, a szintaktikai szerkezet tömbösítést segítő volta, valamint a mondatközi viszonyok és a szövegszerkezet egyaránt szerepet játszanak. A továbbiakban azonban csak a legutolsó tényezőcsoporttal foglalkozunk.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave