Nyelvészeti könyvek
Mit vizsgál a nyelvészet? A kézenfekvő válasz az lenne, hogy a nyelvet. „Ezt a kézenfekvő elvet a valóságban nem könnyű érvényesíteni, mert a nyelv olyan sokarcú, mindenütt jelenlévő dolog, hogy nem mindig egyértelmű: mi tartozik bele a nyelvészetbe és mi nem. Vagy árnyaltabban fogalmazva: mi a nyelvészet központi illetékessége, mik a járulékos vizsgálódási területek, mik a határterületek, és mik az alkalmazások, amelyek a nyelvtudományhoz kapcsolódnak” – hangsúlyozza Kiefer Ferenc a Magyar nyelv című kötetben.
Talán azt kellene inkább hangsúlyozni, mit nem vizsgál a nyelvészet, vagy legalábbis minek a vizsgálatát nem tekinti elsődleges feladatának? Ha mindezt néhány példával kellene szemléltetni, akkor azt lehetne kiemelni, hogy a nyelvészet nem foglalkozik azzal, hogy mondataink igazak vagy hamisak, a szavaink által leírt dolgok léteznek-e, vagy sem, az egyik nyelv gazdagabb-e, mint a másik.
„Nyelvromlás”, avagy valóban egyszerűsödik a nyelv?
Nem tudjuk, hogyan született az emberi nyelv, a nyelvnek nincsenek előzményei. Azt azonban tudjuk, hogy „a nyelvtudás maga nem öröklődik, csak a nyelv megtanulására való képesség, az viszont mindenkinél egyforma, és egyforma eredményre vezet: anyanyelvi tudásra. Nincs nehezebb és könnyebb nyelv, minden nyelv egyforma nehézségű. Nincs primitív nyelv, csak primitív körülmények között élő emberek vannak” – fogalmaz Nádasdy Ádám a Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz című könyvében. Bár gyakran lábra kap az a vélekedés, hogy a nyelv egyszerűsödik, igénytelenebbé, sőt primitívebbé válik – ezt szokták „nyelvromlásnak” nevezni – a szerző szerint valójában nem erről van szó. Bizonyos pontokon ugyan egyszerűsödhet a nyelvtan (lekapcsol egy paramétert), de más pontokon bonyolódik (bekapcsol egy másikat), a kettő pedig folyamatosan egyensúlyban van.
A nyelvészet része többek között a szociolingvisztika, a pszicholingvisztika, a neurolingvisztika, a dialektológia, a nyelvtanulás, és ezt a MeRSZ online okoskönyvtárban is igyekszünk megjeleníteni. A kínálatot, amely a felsőoktatásban tanulók mellett az ismereteiket bővíteni kívánó közönség érdeklődésére is számot tarthat, folyamatosan bővítjük.
A MeRSZ használatával hatékonnyá válik a szövegek feldolgozása is: egyéni jegyzeteket hozhatsz létre, és megoszthatod másokkal, könyvjelzőket, helyezhetsz el a művekben, kedvenc könyveidet pedig megjelölheted, és egyetlen kattintással el is érheted.