Jósika Júlia irodalmi munkássága
A 19. századi emigrációs kulturális transzfer és a szociális normativitás összefüggéseiben
Tartalomjegyzék
- Jósika Júlia irodalmi munkássága • A 19. századi emigrációs kulturális transzfer és a szociális normativitás összefüggéseiben
- Impresszum
- Köszönetnyilvánítás
- Recepciótörténeti és módszertani áttekintés
- I. Pályakezdés és miscellániák
- II. Jósika Júlia, az újságíró
- III. Jósika Júlia és a nőnevelési irodalom
- IV. Jósika Júlia fikciós prózai műveiről
- Zárógondolatok
- Irodalomjegyzék
- Függelék: A Pályavezető fejezetei és sajtómegjelenései
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2025
ISBN: 978 963 664 095 8
Sorozat: Rotatio
ISSN: 3004-1341
A 19. századi magyar irodalmi piacon a kanonizált és az idők próbáját kiállt szerzőktől oldalra lépve kisebb-nagyobb sikerű írók cikkeitől, novelláitól, regényeitől nyüzsgő sajtóélet tárul fel. Ők a hétköznapok szerzői és a gyakorlatias próza művelői. Ezen szerzők egyre népesebb csoportját képezték frissen felemelkedő írónők is, ám közülük csak kevesen jutottak el odáig, hogy az írás valódi kenyérkereső foglalkozássá váljék számukra. Ez a könyv egy olyan szerző pályáját mutatja be, aki az 1850-es 1860-as években gyakorlatias prózájával a sikeresebbek közé tartozott.
Jósika Júlia a kétirányú kulturális transzferben találta meg az írói alkatához és a piaci igényekhez leginkább illeszkedő szerepet, miután férjével, Jósika Miklóssal emigrációra kényszerültek. Műveinek egy részét direkt hétköznapi felhasználásra írta, fikciós prózája pedig indirekt módon képviselt társadalmi viselkedésformáló igényt. Sikerének egyik kulcsa a Nyugat-Európában elterjedt divatos műfajok magyar kulturális adaptációja volt.
Jósika Júlia nem teljesen fölfedezetlen szerző, mégis első ízben jelenik meg irodalomtörténeti monográfia a munkásságáról.
Hivatkozás: https://mersz.hu/kerpics-josika-julia-irodalmi-munkassaga//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero