Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A tréning alapfogalmai, rövid története

Bár hazánkban maga a „tréning” elnevezés a különböző képzések sokféle válfaja kapcsán elterjedt, mi szűkebb értelemben, az eredeti angol irodalomban T-group-nak, esetleg sensitivity trainingnek elnevezett formát értjük alatta. A tréning ebben az értelmezésben egy (kis)csoportos (ideális esetben 8–12 fős), célorientált, strukturált gyakorlatok által a tapasztalati tanulást megcélzó képzési forma. A tanulás ebben a „védett közegben” a saját élmények szerzésén keresztül, tehát gyakorlatorientáltan és interaktívan zajlik. Aronson szerint a tréningcsoportban megtanulom, hogyan viselkedem, mások miként látnak engem, látom, ahogy az én viselkedésem befolyásolja őket, és engem, hogyan befolyásolnak mások (Aronson & Aronson, 2023). A módszer segítségével személyi szinten javulhat a résztvevők önismerete, egyéni hatékonysága, jelentős attitűd- és viselkedésváltozáshoz vezethet. Ugyanakkor a csoporttagok kapcsolatai nyitottabbá, szorosabbá válnak, toleránsabbak lesznek egymással, magasabb lesz a bizalom szintje (Klein, 2021).

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave