Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Képzések és tanfolyamok

Amennyiben a vezetést szakmának tekintjük, az azt gyakorlóknak rendelkezniük kell meghatározott tudásanyaggal, melynek egy része iskolarendszerű képzés keretében adható át, mint például mesterszakok, MBA képzések és különböző vezetőképzések. Különösen fontos az ilyen típusú képzés azon vezetők számára, akik szakértőből lettek vezetők, ugyanakkor nem tanultak vezetéselméletről, eszközökről, megközelítésekről, csoportműködésről, kommunikációról, a vezetés alapjairól. Nem állítjuk, hogy ezek a tudáselemek nem sajátíthatók el a mindennapi munka során, ugyanakkor lerövidíthető a tanulási folyamat, és az elmélet nyújtotta felismeréseken keresztül sokkal hamarabb nyilvánvalóvá válik a vezető számára, hogy mely területeken szükséges még fejlődnie, tisztábban látnia saját működését. A szükséges szakmai elméleti tudás mellett alapvető kompetenciákkal kell rendelkeznie az egyes helyzetek, feladatok irányításához. A vezetői kompetenciák fejlesztésére korlátozott lehetőség adódik az iskolarendszerű képzés keretein belül (holott a hazai felsőoktatási képzések vezetés és szervezés szakjain nagy hangsúlyt fektetnek a kompetenciák fejlesztésére), leginkább a mindennapi munka során, ahhoz nagyon szorosan kapcsolódóan, tapasztalati úton fejleszthetők ezek a kompetenciák.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave