Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Etikus viselkedés az üzleti életben

A fenti fejezetek függvényében az etikus viselkedés egyre fontosabbá vált az üzleti életben is. Az etikus viselkedést az üzleti gazdasági aktivitások során a 70-es években kezdték el komolyabban vizsgálni az Egyesült Államokban, az első fontos mérföldkő egy harvardi professzorhoz, John Ralwshoz köthető, aki a Theory of Justice című munkájában fejtette ki a témakört (Bencsik et al., 2018). Az etikai szemléletmód mindezek után egyre jelentőségteljesebb lett az üzleti életben is, megjelent az üzleti etika mint önálló fogalom, amely Kispál-Vitai (2013) korábbi megfogalmazása szerint az alkalmazott etikához kötődik. A nyereségesség mellett a szervezetek számára egyre fontosabb lett a becsületes viselkedés is, azaz az üzleti etika kibontakozása, gyors fejlődése figyelhető meg ebben az időszakban. Nem szabad megfeledkezni a CSR-ral, azaz (Corporate Social Responsibility) társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos programok elterjedéséről sem. Az etikus viselkedés mellett és azt kiegészítve egyre nagyobb teret kapott a társadalmi felelősségvállalás. Fontos kihangsúlyozni, hogy bár két különböző fogalomról van szó, azonban ezek egymáshoz szorosan kötődnek (Zsolnai, 2015, idézi Bencsik et al., 2018).

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave