Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Néhány gondolat az ismeretek szolgáltatóiról és a felhasználás egyes visszatérő problémáiról

A 21. században a tanulás módjai igencsak megváltoztak. A vezetői tanulás szolgáltatói köre is kibővült. Már nemcsak egyetemeken, üzleti iskolákban lehet új ismereteket szerezni, hanem sokféle szolgáltató ajánl sokféle képzést. Moldoveanu és Narayandas (2019) öt típusú szolgáltatót említ, a klasszikus egyetem, üzleti iskola mellett a vállalati egyetemeket, a tanácsadó cégeket, és az interneten elérhető tanulási platformokat. Ilyen internetes platform sokféle van, nemcsak a Massive Open Online kurzusok (MOOC), hanem például a tehetségmenedzsment oldalak is ajánlanak képzéseket, mint például a Domont Consulting (https://www.domontconsulting.com) vagy a Yello (https://yello.co). A fejlesztésért felelős menedzserek válogathatnak a sokféle ajánlat között. Az interneten elérhető képzések akár személyre szólóan is összerakhatók, és igazolást is adnak a tanfolyamok elvégzéséről. A személyre szabott tanulási felhő (Personal Learning Cloud) sokféle tudás elsajátítását teszi lehetővé. Személyre szabott, úgy tanulhat, aki használja, ahogyan neki a leghatékonyabb, ismételhet, és a szolgáltatók a tananyagokat is igen élvezetesen készítik el. Mindez azonban nem old meg néhány visszatérő problémát. Az egyik a tanulás neuropszichológiájából következik: ha nem rögzítjük az ismereteket, azaz nem kerül be a hosszú távú memóriába, akkor hiába érdekesek a videók, és szépek a tanító oldalak, a vállalat fölöslegesen fizette ki a tanulás árát. Az is megoldandó kérdés, hogy bizonyos tudást nem lehet gépen keresztül tanulni, például a csoportok motiválását, a hatékony szóbeli kommunikációt, az emberek megértését csak a gyakorlatban lehet igazán eredményesen elsajátítani. Más elméletben tudni, milyen a karizmatikus beszéd, és más kiállni kétszáz ember elé, és meggyőzni őket, hogy ne sztrájkoljanak.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave