Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Néhány konkrét eszköz

A tesztek a tényleges önismeret előrelendítését tehát kevéssé tudják lehetővé tenni, helyette inkább az önképet mérik fel. A tesztek kitöltése nem olyan kockázatos, mert írásban vagy számítógép előtt dolgozunk, és van időnk végiggondolni a válaszokat, eredménye uniformizált lesz (kategóriákba sorol), és nem interaktív, így tudattalanul is megjelenik benne az idealizálás, ezáltal a torzítás lehetősége (Mihalik, 2011). A személyiségtesztek kitöltése mégis azért lehet hasznos, mert vannak olyan biológiai-genetikai adottságok, amelyeket nem tudunk megváltoztatni, csak menedzselni, tanulni lehet ezeket. Például egy introvertáltnak született személy soha nem lesz extravertált, így mindig belülről fogja az energiáját nyerni, és szüksége lesz olyan időszakokra, amikor egyedül töltődik, ennek ellenére képes lehet arra, hogy tanult extraverzióval hatékonyan tudjon működni a munkahelyén (Limpár, 2020). A tesztek tehát segíthetnek a nehezen megváltoztatható korlátokat felismerni, egyúttal a potenciált is jobban kiaknázni. Számos tesztet lehet felsorolni: MBTI (Meyers-Briggs-típusindikátor), Big Five, Eysenck, Hogan (HPI), Captain, Enneagramm, CPI, TCI (Temperament and Character Inventory:Temperamentum és Karakter Kérdőív), DISC (Dominant, Influencing, Steady, Cautious: domináns, befolyásoló, állhatatos, lelkiismeretes).

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave