Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A jelentésnélküliség és az értelmességérzet kapcsolata

A jelentésnélküliség és az értelmességérzet kapcsolata mögött minden bizonnyal ott van a Gestaltnak nevezett pszichológiai jelenség, amikor az észlelt mozaikdarabokat az egyén összefüggő, konzisztens képpé igyekszik összerakni. Ennek érdekében egyrészt ok-okozati és kapcsolati összefüggések alapján rendszerezi az észlelt jelenségeket. Másrészt az általa kreált rendszer hiányosságait akár az események eltorzításával, módosításával, akár új események generálásával hidalja át. Naiv tudósként igyekszik túlmenni az adott jelenségen, keresi annak okát. Ez a mögöttes pszichológiai működés pedig az attribúció: kísérlet a világ oksági értelmezésére. Sajátos képességünk, hogy a véletlenszerű ingereket mintázatokba, konfigurációkba ún. gestaltokba rendezzük. A véletlenszerű pontokat figurára és háttérre különítjük el. A hiányos kört teljesnek érzékeljük. Adatokat, viselkedéseket, eseményeket próbálunk „értelmessé” alakítani úgy, hogy magyarázó fogalmi keretbe, saját paradigmáinkba illesztjük őket. „A véletlen ingerekhez hasonlóan érzékeljük és rendszerezzük a mindennapi munkánkkal kapcsolatos eseményeket, és ugyanígy közelítjük meg egzisztenciális helyzetünket is. A diszfóriát egy közönyös, rendezetlen világ képében éljük meg, valamint mintázatok, magyarázatok és életünk értelme után kutatunk. Ha az egyén nem talál koherens mintázatot, nem csupán dühösnek és elégedetlennek, hanem tehetetlennek is érzi magát” (Yalom, 2017, 553–554). Tehetetlensége folytán kétségbeesik, s e kettő együtt agressziójához vezet. Dühe – akár másra, akár önmagára irányul – mindenképp romboló.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave