Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A megoldás (javaslat) kidolgozása

A vezetői tanácsadás klasszikus core területe különböző megoldási javaslatok, alternatívák kidolgozása, amelyek alapján a vezető döntést hoz. Sajnos az utóbbi évtizedekben kialakult egy rossz gyakorlat, melynek keretében a tanácsadókat egyrészt döntéshozói szerepre próbálták presszionálni, másrészt a döntések negatív következményeit igyekeztek a tanácsadókra hárítani. Ki kell emelni, hogy a döntést minden esetben a szervezet belső vezetője hozza, a kialakult helyzetet maga a szervezet tevékenysége eredményezi, melyben a tanácsadó felelőssége alapvetően kétrétű: egyrészt az előző pontban bemutatott helyes és pontos problémaazonosítás, másrészt pedig a valóban legmegfelelőbb megoldási javaslat kidolgozásának és kiválasztásának a támogatása. Itt szükséges kiemelni az alternatívaalkotást mint a tanácsadói munka kiemelten fontos területének a bemutatását. Tipikus szervezeti és vezetői gyakorlat, hogy a problémák, válsághelyzetek rutinszerű megoldásokkal kerülnek kezelésre, melyek végső soron nem érik el a kívánt eredményt. Ebben a folyamatban a tanácsadás valódi hozzáadott értékét olyan alternatívák kidolgozása és bemutatása jelenti, amelyek révén akár új megoldások, akár a korábbi megoldások iterációi is bekerülnek a döntéshozatali szintekre. Ez az a terület és eset, amikor a tanácsadói munka jól mérhető és kézzelfogható értéket tud generálni.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave