Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Vezetői öncoaching

Az öncoaching nem más, mint amikor a vezető saját magát coacholja. Ezt fejben végezni is hasznos. Ha tudunk figyelni, ha meg tudjuk tartani a fókuszt, akkor felfedezhetjük azokat az apró mozzanatokat a gondolkodásmódunkban, amelyek döntőek az eredményességünk szempontjából. Ha pedig már felismertük, akkor egy lépésre vagyunk attól, hogy változtassunk rajtuk, ha akarunk. Ez maga az öncoaching: az, hogy felvállaljuk a szabadságunkat és felelősségünket azért, ahogyan gondolkodunk, ahogyan reagálunk a helyzetekre, ahogyan a szokásainkat alakítjuk, és összességében azért, ahogy élünk. Az öncoaching magas szintű tudatosságot feltételez: azt, hogy rálássunk saját magunkra, saját működésünkre. Vagy legalább kíváncsiak legyünk arra, hogy miként múlik rajtunk (is) az eredményességünk, az életünk. Még ennél is hasznosabb, ha leírja a gondolatait – akár dialógus formájában, mintha ő, a coach tenne fel kérdéseket saját magának, mint coacheenak, és ezeket meg is válaszolja. Sokszor nem hagyunk elég időt rá, pedig az írásos forma lehetővé teszi, hogy egy idő után visszatérjünk egy régebbi témához. Felidézhetünk egy korábbi tervet vagy jó gondolatot. Számonkérhetőbbé tehetjük magunkat – saját magunk számára.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave