Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A coaching értékelése

A coachingfolyamat értékelése az egyik legnehezebb kérdés. Elvileg mindkét fél érdekelt benne, a gyakorlatban azonban nem mindig találkoznak az igények. A coach – részint az ügyfél folyamatának irányban tartása, részint saját szakmai tudásának folyamatos fejlesztése végett – menet közben és a folyamat végén is értékeli saját munkáját, emellett tudatosan gyűjti azokat az adatokat, amelyek e célokhoz hozzájárulhatnak. Már a szerződés megkötésekor a megrendelővel együtt átgondolja, milyen módokon lehetne mérni a coaching eredményességét. Ez a legtöbb esetben nem kvantifikált, objektív, jól összehasonlítható adat. Ellenkezőleg, a coaching értékelésekor éppúgy, mint a célok kitűzésekor különös hangsúlyt kapnak az egyedi szóbeli megfogalmazások, kvalitatív adatok. Ha bármelyik szerződéses fél pl. ROI-t (return on investment) szeretne mérni, akkor szükség lesz rá, hogy a coachingfolyamat révén hozzáadott értéket becsülni lehessen. Ez nem mindig könnyen megvalósítható, és így a szervezetnek sem mindig érdeke, hogy erre erőforrást allokáljon. Ezért a szerződés minden résztvevőjének tudnia kell, hogy mit akar mérni, mit mérhet, illetve milyen szempontjai vannak a többi érintettnek. Ennek alapján kell megállapodniuk abban, mikor, mit, hogyan mérnek, ki végzi az adatgyűjtést, kinek mihez lesz hozzáférése. Az így kapott adatok nemcsak a szervezet további coachingjaihoz kínálnak alapot, hanem a coach saját szakmai fejlődéséhez is, hiszen az értékelés eredményét fel kell dolgoznia saját reflektív praxisában.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave