Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Mentorprogramok vállalati környezetben

Az egyik első formális mentorprogramot az 1910-ben az Egyesült Államokban alapított Big Brothers indította el. A szervezetet eleve azzal a céllal hozták létre, hogy növeljék a fiatalok egészségét és jólétét azáltal, hogy idősebb önkénteseket rendelnek a fiatalabb pártfogoltak mellé (Irby & Boswell, 2016). Néhány évtizeddel a Big Brothers elindítása után a General Electric vezetett be elsőként olyan szakmai fejlesztési tervet, amely a vállalat junior mérnökeit olyan tapasztaltabb mentorokkal párosította, akik technikai és szakmai tanácsokkal tudták segíteni a betanulást. A mentorálási programok formalizálására irányuló 20. század eleji erőfeszítések ellenére a vállalatok csak a 20. század közepén kezdték el igazán a mentorálást hatékony munkahelyi eszköznek tekinteni. Ez egy sor úttörő tanulmánnyal kezdődött. Arthur Chickering 1969-es kutatása kimutatta, hogy a hallgatók és az oktatók közötti mentor-mentorált típusú interakciók hozzájárultak a hallgatók intellektuális fejlődéséhez és önképük pozitív alakításához, megerősítéséhez (Kumar & Budhwar, 2020). Daniel Levinson vizsgálata a felnőttkori fejlődésről pedig egybeesett Chickering értékelésével a mentorálás pozitív hatásairól. Levinson feltárta, hogy a leghatékonyabb eszköz, amelyhez a fiatal felnőttek a felnőttkorba való átmenet szakaszában hozzáférhetnek, a produktív mentori kapcsolat (Ferreres, 2018). Az 1980-as évekre az olyan tanulmányok, mint amelyben például Kathy Kram vizsgálta a munkahelyi mentori kapcsolatok eredményét, tárták fel, hogy ezek az erősségek üzleti környezetben is alkalmazhatók. A mentorálás ezután terjedt el a vállalatvezetői körökben olyan népszerű kiadványokban megjelent mentorálásról szóló cikkek révén, mint a Harvard Business Review és a Wall Street Journal. Ezekben vállalati felsővezetőket kérdeztek sikereikről, akik arról számoltak be, hogy karrierjük különböző szakaszaiban, a legnagyobb szakmai sikereiket mentori kapcsolataiknak köszönhették (Kumar & Budhwar, 2020).

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave