Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A könyv célja

A vezetés elmélete több évszázadra tekint vissza, a vezetéshez kapcsolódó kutatások száma töretlen érdeklődést mutat a téma iránt, és a vezetőképzéssel foglalkozó iparág eredménymutatói a vezetők fejlesztése iránti igényt tükrözi. A felhalmozott tudásanyag, a gazdag lehetőségek ellenére számos kutatás azt mutatja, hogy a szervezeteknek több kiváló vezetőre lenne szükségük, és még mindig óriási igény van vezetőfejlesztésre. Úgy tűnik, hogy a helyzet ellentmondásos, ugyanakkor a dinamikusan változó környezet a tapasztalt, jól képzett vezetőket is próbára teszi, és kompetenciáik, megoldásaik fejlesztésére ösztönzi. A vezetővé válás sok esetben nem tervezett és szerves fejlődés, hanem szakmai kiválóság alapján történő kinevezés eredménye. Kérdés, hogy az újonnan kinevezett vezető tud-e élni a ráruházott hatalommal, tudja-e „viselni” azt. A Jack Zenger vezetéskutató által végzett kutatás (2019)1 eredményei szerint a vizsgált 17 ezer szervezetnél túl későn kezdik el a vezetők fejlesztését. Átlagosan tíz évet dolgoznak a vezetők anélkül, hogy részt vettek volna vezetőképzési programban, ezzel kárt vagy hátrányt okozva szervezetüknek, hátráltatva saját karrierjüket. Hasonló hazai kutatást nem ismerünk, ugyanakkor a nemzetközi vezetőfejlesztési programoktól való elmaradásunk (lásd részletesebben kötetünk 4. fejezetében) tükrében feltételezzük, hogy hazánkban is hasonlóan sok vezető dolgozik komolyabb képzés nélkül. A vezetők egy része természetesen érzékeli eszköztelenségét, vezetői kompetenciáinak hiányosságait, és komoly, szisztematikus önfejlesztésbe kezd. Fejlesztőmunkánk során sajnos azt is tapasztaljuk, hogy néhány vezető nem képes szembesülni saját vezetői hiányosságainak a szervezetére, csapatára gyakorolt negatív hatásaival. A vezető ugyanakkor a saját fejlesztésére fordított idővel és energiával tulajdonképpen megtiszteli kollégáit, azt a szervezetet, amelyért felelős.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave