Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


Távmunka és home office Magyarországon

A koronavírus okozta helyzet nagy lendületet adott a távmunka terjedésének nemzetközi téren (Gibson, 2020; Eurofound, 2020; Caligiuri et al., 2020; Kronblad, 2020) és Magyarországon egyaránt. Az Eurostat1 2018-as adatai szerint az Európai Unióban a 15 és 64 év közötti korosztálynak csupán az 5,2%-a dolgozott rendszeresen otthonról, a járvány hatására ez az arány 2021-ben 24,4%-ra nőtt. Magyarország atipikus foglalkoztatási mutatói mindig is jóval alacsonyabbak voltak, mint a többi európai országé. A járvány előtt még ritkaságnak számított Magyarországon a távmunka, az otthonról dolgozók aránya a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 3,71% volt (Ács & Kardos, 2020). A KSH (2020) elemzése alapján, a koronavírus hatására azok száma, akik rendszeresen vagy alkalmanként távmunkát végeztek, a 15–74 éves foglalkoztatottak 8,6%-a volt, 2021. július–szeptemberben 6,3% (KSH, 2021), míg 2022 július–szeptemberében 7,0% volt (KSH, 2022). A távmunkában vagy home office-ban foglalkoztatottak aránya tehát a járvány lecsengése után valamelyest csökkent, de magasabb maradt, mint a járvány előtt.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave