Kuráth Gabriella, Bányai Edit (szerk.)

Vezetőfejlesztés a 21. században


A vezetői coaching típusai

A fejezetünk kiindulópontjaiként a különböző definíciók közül az International Coaching Federation (ICF) meghatározását választottuk, miszerint a coaching „az ügyféllel való partneri együttműködés, olyan gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely arra inspirálja az ügyfelet, hogy a legtöbbet hozza ki önmagából személyes és szakmai szempontból is” (ICF, 2020). A coach kíséri ügyfelét egy jól definiált cél, a jövőben megvalósítandó változás felé vezető úton, miközben arra inspirálja, hogy saját erőforrásait felfedezve, azokat újragondolva és kombinálva, szemléletet váltva, új magatartásformákat kipróbálva, önreflektív módon tanuljon és fejlődjön. Tanuljon magáról, kapcsolatairól, fejlődjön – ha szükséges – bizonyos kompetenciáiban, önismeretben, legyen önmaga legjobb verziója. Mindennek következtében az ügyfél tudatossága, személyes felelősségvállalása, cselekvőképessége erősödik, ami nemegyszer új vezetői minőséget jelent. A coach olyan biztonságos „gondolkodási” teret teremt, ahol a vezetők magukkal őszintén, sebezhetőségüket felvállalva, ítélkezés nélkül reflektálhatnak helyzetükre, viselkedési formáikra és fejlődésükre.

Vezetőfejlesztés a 21. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 053 8

Változó, kihívásokkal teli környezetben a szervezetek, vezetők sikerének, túlélésének záloga a folyamatos fejlődés. A kötet szerzői úgy gondolják, hogy a vezetői kiválóság egyik mércéje, hogy mennyire elkötelezett a vezető saját maga, munkatársai és szervezete fejlesztése iránt. Írásainkkal ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy a vezetők aktívan és proaktívan vállalják a fejlesztési folyamatokkal és változásokkal járó kihívásokat. A kötet célja, hogy hazai és nemzetközi kutatási eredmények, trendek bemutatásával, a vezetéselméleti alapok mellett a gyakorlatba is átültethető tudást és szemléletet adjon át a 21. századi vezetői kihívások megválaszolásához.

A könyv 22 fejezetét öt nagy elméleti blokkba rendeztük, és a kötetet a témák gyakorlati aspektusait megvilágító esettanulmányok gyűjteményével zárjuk. A kötet kézikönyvként is használható, eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.

Fejezeteinket egyrészt újonnan kinevezett vezetőknek, illetve azoknak szánjuk, akik vezetői szerepre készülnek vagy esélyt adnak arra, hogy vezetői szerepbe kerüljenek. Reményeink szerint humánerőforrás-szakemberek, szervezet- és vezetőfejlesztők, képzők, trénerek, coachok, mentorok is találnak az írások között munkájukat segítő, szemléletüket formáló írásokat. A tapasztalt vezetőkre is gondolva, törekedtünk arra, hogy minden egyes fejezethez bőséges elméleti háttéranyagot adjunk, segítve az önálló tanulást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kurath-banyai-vezetofejlesztes-a-21-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave