Kövesi György (szerk.)

Orális medicina


10.2.1. Lichen oris

A lichen ruber planus a bőrt és a szájnyálkahártyát érintő krónikus gyulladásos betegség, melynek hátterében autoimmun folyamatot feltételeznek. Gyakorisága 0,02 és 1,90% között változik. Nagyobb százalékban fordul elő nőkben, és általában a 40–60 éves kor között gyakori. A szájüregben manifesztálódó formáját hívjuk lichen orisnak. Az esetek egyharmadában a szájüregi tünetek mellett bőrtünetek is vannak. Más esetekben vagy csak bőr, vagy csak szájnyálkahártya-tünetek találhatók.
A lichen oris bizonyos típusait (főleg az erozív és atrophiás típusokat) praecancerosisnak tekintjük, bár különböző vélemények alakultak ki ebben a témában. Tény, hogy a lichen oris jeleit mutató nyálkahártya-területekről kialakuló malignomák incidenciája alig különbözik az ép nyálkahártyával fedett területek hasonló adataival. Praecancerosisok között való szerepeltetésének indoka inkább az az igény, hogy a rendszeres vizsgálat és gondozás ne maradhasson el (10.18. ábra). A lichenről részletesen a 11.1. fejezet foglalkozik.
 
10.18. ábra. Lichen oris
(Gera I felvétele)
 

Orális medicina

Tartalomjegyzék


Kiadó: Semmelweis Kiadó

Online megjelenés éve: 2026

ISBN: 978 963 331 709 9

Az Orális Medicina a fogorvostan-hallgatók számára egy kissé elhanyagolt tárgy, mert elméleti alapjainak ismerete korábbi évfolyamok során történik, mint a tárgy oktatása (anatómia, élettan, immunológia). A könyv bizonyos elméleti ismereteket feltételezve, azokra hivatkozva adhat tájékozódási lehetőséget a fogorvostan-hallgatóknak és alkalmanként a fogorvosoknak is a szájbetegségek felismerésére, a diagnózis felállítására és a betegségek kezelésére. A szerzők célja emellett az is, hogy bizonyos tájékoztatást adjanak az általános betegségek fogászati vonatkozásaira és a fogak mellett a száj egyéb alkotóelemeinek és szerveinek betegségeivel kapcsolatban. Bár az orális medicinát a világ minden részén kissé mostohagyermekkén kezelik, egyre nagyobb jelentőséggel bír az életkor meghosszabbodása és a prevenció miatt a fogazat egyre hosszabb ideig való megtartása eredményeképpen. Vegye hasznát az olvasó mind a diagnosztikus, mind a terápiás módszereknek, tanulmányai, illetve praxisa során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovesi-oralis-medicina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave