Lajos Tamás

Az áramlástan alapjai


9.1. Határrétegek, a keveredési úthossz, az univerzális faltörvény

A lecke a határréteg definiálása után a Navier–Stokes-egyenletből kiindulva meghatározza a határréteg-egyenletet, ismerteti a turbulens határrétegek számítására kidolgozott keveredési úthossz turbulencia modellt, és e modell alkalmazásával levezeti az univerzális faltörvényt. Fényképek segítségével elemezzük az áramlás jellemzőit a turbulens határréteg különböző részein.
A lecke elsajátítása után tudni fogja a határréteg definícióját, legfontosabb sajátosságait, ismerni fog egy hatékony turbulencia modellt és egy általánosan érvényes összefüggést a sebességmegoszlás leírására a turbulens határrétegekben. Ismerni fogja azokat a fogalmakat, amelyek nélkülözhetetlenek azon könyvek és közlemények megértéséhez, amelyek műszaki problémák áramlástani szempontból igényes megoldásait tartalmazzák.
 

Az áramlástan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 080 4

Az áramlástan alapjai tankönyv egységes szellemben adja át az olvasónak a műszaki gyakorlat igen sok területén fontos szerepet játszó áramlástan alapvető tételeit, gondolatmeneteit és ismereteit. Az elméleti alapok gondos megvilágítása mellett a tankönyv igen nagy hangsúlyt helyez azok igényes mérnöki alkalmazására, az elmélet és gyakorlat szerves kapcsolatának bemutatására, ezért számos, a mérnöki tevékenységben jól alkalmazható táblázatot, diagramot és összefüggést tartalmaz. A korábbi kiadásokhoz képest a tankönyv jelentősen bővült: kiegészült a szélcsatorna méréstechnikával és a közúti járművek áramlástanával, a korábbinál részletesebben tárgyalja az áramlásba helyezett testekre ható erőket, az áramlások numerikus szimulációját, a turbulencia-modellezést, valamint az ezeket megalapozó ismereteket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lajos-az-aramlastan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave