Dió Mihály, Kovács Norbert, Szekrényesi Csaba, Zombory Péter

Biofizika és orvostechnika alapjai

2., átdolgozott kiadás


V.1.3.3. Lézer sugárzók

A LASER szó a Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation szavak kezdőbetűiből alakult ki. Magyar nyelven megengedett a lézer szó használata. A lézer egy speciális lumineszcensz fényforrás, gerjesztéseként számos energiafajta szolgálhat: villamos tér, rádiófrekvenciás besugárzás, kémiai reakció, külső fény stb. A lézeraktív anyag a gerjesztés után nem adja le azonnal a fotont, hanem egy ideig tárolja az annak megfelelő energiát, hogy aztán majd valamikor spontán kibocsássa. Ebben az átmeneti időben egy pontosan ugyanilyen energiaszintet képviselő, és már elindult foton ebből a várakozó állapotából kibillenti az anyagot és a fotonleadás azonnal megtörténik. Így már két foton megy tovább.
 
V.7. ábra. Az atom elektronhéjainak energiaszintjei lézeres indukáláskor
 
A hatás erősíthető, ha az áttetsző lézeraktív anyagot két tükör közé helyezik, és a fotonok ezek között oda-vissza tükröződve újabb és újabb fotonokat visznek magukkal. Az így keletkező fényt úgy lehet kinyerni a tükrök közül, hogy az egyik tükör kissé átereszt, így a fény egy része kijut. A nem a tükrök irányába elinduló spontán fotonok a hatás szempontjából elvesznek, de ez csak kis rész, mert a tükrök közötti gyors oszcilláció a legtöbb várakozó energiaszintet gyorsan aktiválja.
 
V.8. ábra. A tükrök közötti lézeroszcilláció
 
A lézerek a lézeraktív anyag szerint lehetnek gázlézerek, szilárdtest lézerek, félvezető lézerek, folyadéklézerek, fémgőz lézerek, kémiai lézerek. A lézerek konkrét elnevezését leggyakrabban a lézeraktív anyag határozza meg. Ebből a szempontból kissé megtévesztő a YAG lézer elnevezés, mert ekkor a YAG (Yttrium Aluminium Granat) csupán egy üvegszerű hordozója a valódi lézeraktív anyagnak, amely ebben a hordozóban oszlik szét. A lézerek fényhatásfoka általában néhány százalék, vagy még kevesebb. Ebből kivétel a félvezető lézer, amelynek hatásfoka az 50%-ot is elérheti.
A lézerek fénye kimondottan egyszínű, ezért kiválóan fókuszálható. A lézerfény lehet folytonos, de leginkább az impulzusüzem a jellemző. Az impulzusüzem rövidsége a femtoszekundum (10-15 s) tartományt is elérheti. A kis idők tartományában a technológia az ablációs és disztrupciós energiák kibocsátását is lehetővé teszi.
 

Biofizika és orvostechnika alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2025

ISBN: 978 963 664 096 5

Napjaink gyógyászata számos orvostechnikai eszközt használ. A könyvben ezek közül a néhány leggyakoribb és legfontosabb műszercsoport működési alapjait, használatának szempontjait és lehetőségeit mutatjuk be. Ilyen tájékozottság a diplomás egészségügyi dolgozóktól is elvárható. A könyv nyelvezete közérthető, így az oktatásban az alapozó ismeretek átadására alkalmas. Mindemellett ajánlhatjuk érdeklődő laikusok számára is. A szerzők gyakorlott oktatók, akik a területen több diplomával és gyakorlati ismeretekkel rendelkeznek és jártasok az orvostechnikai szabályozás, a kórházi felhasználás és a szervizelés területén is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dio-kovacs-szekrenyesi-zombory-biofizika-es-orvostechnika-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave