Lajos Tamás

Az áramlástan alapjai


Fejezetzáró feladatok

 
    • Kérem, válaszoljon a következő kérdésekre, illetve oldja meg a következő feladatokat!
 
 
KZ.5.1. Kérem, rendelje egymáshoz az alábbi jelenségeket, ill. műszaki megoldásokat az azokra magyarázatot adó örvénytételekkel!
Thomson, Helmholtz I., Helmholtz II.
 
  1. vitorlázórepülő hosszú szárnya
  2. indulási, megállási örvény
  3. füstkarika
  4. áramlás egyenletesítése konfúzorral
  5. kedvező áramlási viszonyok víztárolóban
  6. kémény füstjének lassabb eloszlása
 
 
KZ.5.2. Melyik örvénytétellel és hogyan van összefüggésben a 2.7. ábrán látható, egy homokeróziós kísérlet során tapasztalt patkóörvény, amely az épület homlokfala előtt keletkezik, és a homokerózióból is láthatóan kétoldalt hátra nyúlik?
 
 
    • Kérem, határozza meg, hogy mely(ek) a helyes megállapítás(ok)!
 
 
TZ.5.1. A Thomson-tétel azt fejezi ki, hogy
1.) az áramló folyadékban tetszőlegesen felvett zárt görbe körül a cirkuláció állandó; 2.) a zárt görbe körüli cirkuláció egyenlő az örvényvektoroknak a zárt görbe által körülvett felületre vonatkozó integráljával; 3.) az áramlási sebesség vonalintegráljának időbeli változása egy folyékony zárt görbe mentén zérus; 4.) az áramlási sebesség vonalintegrálja folyékony zárt görbe mentén zérus; 5.) a cirkuláció bármely zárt görbe mentén zérus. Megoldás:
 
 
TZ.5.2. A Thomson-tétel érvényességének szükséges feltétele:
1.) az áramlás potenciálos; 2.) a közeg összenyomhatatlan; 3.) a közeg súrlódásmentes; 4.) a sűrűség állandó, vagy a nyomástól függ; 5.) az erőtér potenciálos. Megoldás:
 
 

Az áramlástan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 080 4

Az áramlástan alapjai tankönyv egységes szellemben adja át az olvasónak a műszaki gyakorlat igen sok területén fontos szerepet játszó áramlástan alapvető tételeit, gondolatmeneteit és ismereteit. Az elméleti alapok gondos megvilágítása mellett a tankönyv igen nagy hangsúlyt helyez azok igényes mérnöki alkalmazására, az elmélet és gyakorlat szerves kapcsolatának bemutatására, ezért számos, a mérnöki tevékenységben jól alkalmazható táblázatot, diagramot és összefüggést tartalmaz. A korábbi kiadásokhoz képest a tankönyv jelentősen bővült: kiegészült a szélcsatorna méréstechnikával és a közúti járművek áramlástanával, a korábbinál részletesebben tárgyalja az áramlásba helyezett testekre ható erőket, az áramlások numerikus szimulációját, a turbulencia-modellezést, valamint az ezeket megalapozó ismereteket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lajos-az-aramlastan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave