Lajos Tamás

Az áramlástan alapjai


Feladatok

 
  • Kérem, válaszoljon a következő kérdésekre, illetve oldja meg a következő feladatokat!
 
K.6.1.1. Mennyi a víz felszínének maximális kapilláris emelkedése egy 1 mm belső átmérőjű üvegcsőben, ha a vízfelszín alakja félgömb? A felületi feszültség állandója σ13 = 0,072 N/m, (ld. 6.5 ábra).
 
 
K.6.1.2. Milyen sebességgel áramlik ki a ρ = 1,2 kg/m3 sűrűségű levegő egy 2 cm átmérőjű szappanbuborékból (σ = 0,015 N/m) egy rövid szalmaszálon keresztül, ha abban a súrlódási veszteséget elhanyagoljuk? Hogyan változik a kiáramlási sebesség az idő függvényében? Csökken, nő?
 
 
  • Kérem határozza meg a helyes megállapítás(oka)t!
 
T.6.1.1. A felületi feszültség σ állandójának dimenziója 1.) kg; 2.) kg/m2; 3.) kg/s2; 4.) kg/m3; 5.) N/m; 6.) egyik megadott mértékegység sem helyes. Megoldás:
 
 
T.6.1.2. Egy gömb alakú buborék belsejében lévő nyomás és a környezeti nyomás közötti különbség 1.) egyenesen arányos az átmérővel; 2.) fordítottan arányos az átmérővel; 3.) fordítottan arányos a felületével; 4.) egyenesen arányos a köbtartalmával; 5.) független az átmérőtől. Megoldás:
 
 
T.6.1.3. Üvegből készült, vízzel töltött U alakú közlekedőedény egyik szára kis átmérőjű cső (kapilláris). A kapillárisban közvetlenül a vízszint alatt a nyomás 1.) kisebb, mint a légköri nyomás; 2.) nagyobb, mint a légköri nyomás; 3.) megegyezik a légköri nyomással; 4.) a vízoszlop felemelkedése növekvő kapilláris átmérővel nő; 5.) a vízoszlop felemelkedése növekvő kapilláris átmérő esetén csökken. Megoldás:
 
 
A következő lecke az áramlástani folyamatok megismerése és az áramlástechnikai berendezések értékelése szempontjából alapvető fontosságú nyomásméréssel foglalkozik, bemutatva annak eszközeit, a mérési hiba csökkentésének módszereit és a gyakorlati mérések végzésénél figyelembe veendő szempontokat.
 

Az áramlástan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 080 4

Az áramlástan alapjai tankönyv egységes szellemben adja át az olvasónak a műszaki gyakorlat igen sok területén fontos szerepet játszó áramlástan alapvető tételeit, gondolatmeneteit és ismereteit. Az elméleti alapok gondos megvilágítása mellett a tankönyv igen nagy hangsúlyt helyez azok igényes mérnöki alkalmazására, az elmélet és gyakorlat szerves kapcsolatának bemutatására, ezért számos, a mérnöki tevékenységben jól alkalmazható táblázatot, diagramot és összefüggést tartalmaz. A korábbi kiadásokhoz képest a tankönyv jelentősen bővült: kiegészült a szélcsatorna méréstechnikával és a közúti járművek áramlástanával, a korábbinál részletesebben tárgyalja az áramlásba helyezett testekre ható erőket, az áramlások numerikus szimulációját, a turbulencia-modellezést, valamint az ezeket megalapozó ismereteket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lajos-az-aramlastan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave