Lajos Tamás

Az áramlástan alapjai


Feladatok

  • Kérem, válaszoljon a következő kérdésekre, ill. oldja meg a következő feladatokat!
 
K.12.4.1. Kérem, írja le, hogy az egyes összefüggések milyen mennyiséget fejeznek ki (szükség esetén megadva az alkalmazásuk feltételét)!
a.)
 
b.)
 
c.)
 
d.)
 
e.)
 
f.)
 
 
K.12.4.2. Síkhullám nyomásamplitúdója 10-3 Pa. Mekkora az intenzitás, ha a levegőnek, mint vivőközegnek a jellemzői: T = 290 K, p = 105 Pa, R = 287 J/kg/K.
 
 
  • Kérem, határozza meg, hogy mely(ek) a helyes megállapítás(ok)!
 
T.12.4.1. A hang intenzitása: 1.) a pillanatnyi hangnyomások négyzetének időátlaga; 2.) az egységnyi felületen áthaladó hangteljesítmény; 3.) (ahol peff az effektív hangnyomás); 4.) (ahol a nyomásamplitúdó). Megoldás:
 
T.12.4.2. Az átlagos hangteljesítményt (P-t) megadó összefüggés: (I az intenzitás, peff az effektív hangnyomás, v' a részecskesebesség, A a keresztmetszet) 1.) P = v' peff A ; 2.) ; 3.) ; 4.) P = I A. Megoldás:
 
T.12.4.3. A +x irányban haladó hanghullám az alábbi összefüggéssel adható meg ( a nyomásamplitúdó, ω a körfrekvencia, k a hullámszám, a a hangsebesség). 1.) ; 2.) ; 3.) ; 4.) . Megoldás:
 
T.12.4.4. Az akusztikai hullámegyenlet helyes alakja: (p a hangnyomás; v a részecskesebesség, a a hangsebesség)
1.) ; 2.) ; 3.) ; 4.) . Megoldás:
 
 
A következő leckében megismerjük a hang erősségének és színképének jellemzésére alkalmazott módszereket és megismerkedünk a hang irányítottságával.
 

Az áramlástan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 080 4

Az áramlástan alapjai tankönyv egységes szellemben adja át az olvasónak a műszaki gyakorlat igen sok területén fontos szerepet játszó áramlástan alapvető tételeit, gondolatmeneteit és ismereteit. Az elméleti alapok gondos megvilágítása mellett a tankönyv igen nagy hangsúlyt helyez azok igényes mérnöki alkalmazására, az elmélet és gyakorlat szerves kapcsolatának bemutatására, ezért számos, a mérnöki tevékenységben jól alkalmazható táblázatot, diagramot és összefüggést tartalmaz. A korábbi kiadásokhoz képest a tankönyv jelentősen bővült: kiegészült a szélcsatorna méréstechnikával és a közúti járművek áramlástanával, a korábbinál részletesebben tárgyalja az áramlásba helyezett testekre ható erőket, az áramlások numerikus szimulációját, a turbulencia-modellezést, valamint az ezeket megalapozó ismereteket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lajos-az-aramlastan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave