1.1. A dothraki–magyar nyelvi párhuzamokról

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A dothrakiról 2011 előtt viszonylag kevés embernek volt tudomása Magyarországon, pedig ha megismerkedünk a nyelvvel és a néppel, számos érdekes párhuzamot figyelhetünk meg a magyarok ősei és a dothrakik között. A dothrakik nomád életet élő lovas harcosok voltak, akik éppúgy lóhátról lőtték ki íjaikat, mint a honfoglaló magyarok, de nemcsak nyilaiktól rettegtek az általuk sarcolt városi polgárok, hanem jellegzetes, a sarlóra hasonlító görbe kardjaiktól is (ún. arakh, vö. arat ~ irt). Nevük is könnyen érthető a magyar alapján, tkp. botraki ’bot-rakó’ (vö. ’kétlaki’). Mivel a ló központi szerepet töltött be az életükben, a távolságokat a lovak haladási sebessége alapján adták meg (vágtatásnyi/ügetésnyi stb. távolságokat kifejezve), ez igencsak emlékeztet arra, ahogyan a magyarban a sebességre utalunk a lovak kapcsán: lóhalálában, azaz olyan gyorsan, ahogy csak a lovak bírják. Búcsúzáskor használt köszönésüket, a hajas-t (’légy dicső’) jól magyarázhatjuk a csoport egy különös szokásával. A dothraki harcosok dicsőségét ugyanis hajfonatuk hossza mutatta: ha valakit csatában legyőztek, annak le kellett vágnia a haját, így a harcos „hajassága” az adott harcos erejét tükrözte. A dothraki számok közül az at (’egy’), az akat (’kettő’) és a thi ’tíz’ egyértelműen emlékeztetnek a magyar egy, két és tíz számnevekre. Végezetül megemlíthető, hogy a legfőbb méltóság megnevezése, a khal (ejtsd: kb. [kál]) egyrészt megtalálható a magyarban keresztnévként (Kál), másrészt visszaköszön számos településnévben, úgymint Kál, Sajtoskál és Székelykál. Nagykálló neve is jól magyarázható a dothraki nyelvi és kulturális párhuzamok ismeretében: ’nagy kál-ló’, azaz ’a nagy kál lova’.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Meggyőző? Reményeink szerint nem különösebben. A dothraki nép George R. R. Martin képzeletének szüleménye (A tűz és jég dala című könyvsorozatban), és a dothraki nyelv szavainak egy részét is ő találta ki, majd a sorozatot megfilmesítő HBO megbízására David J. Peterson dolgozta ki a fiktív nyelv teljes rendszerét. Amit a fentiekkel illusztrálni szerettünk volna, az az, hogy egy kis fantáziával és némi szerencsével bármelyik két nyelv között tudunk találni ilyen-olyan hasonlóságokat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Immár ténylegesen beszélt nyelvekből hozva példát, a szavak hangalakja alapján összekapcsolhatjuk a baszk sugar ’láng’ és az angol sugar ’cukor’ szavakat. Ezeknek az esetében persze kell némi kreativitás ahhoz, hogy az igencsak eltérő jelentésekre is magyarázatot adjunk. Vannak azonban hangalakjukban és jelentésükben is hasonló párok: például az angol house ’ház’ és a magyar ház, a német Vogel ’madár’ és a magyar fogoly(madár). Mivel magyarázhatjuk mindezt?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bár sokan nem hisznek benne, véletlenek igenis léteznek. Mivel a nyelvekben használt hangok (pontosabban a fonémák) száma 11 és 119 között változik, viszont a világon ma beszélt nyelvek száma 7000-nél is több, így könnyen előfordulhatnak a fentiekhez hasonló hamis egyezések. Amellett, hogy véges számú hanggal végtelen számú jelentést lehet létrehozni, vannak olyan nyelvi elemek is, amelyeknél az átlagosnál nagyobb az esély arra, hogy egyezéseket találjunk. Ilyenek a gyermeknyelvi (például baba, mama, papa) és hangutánzó (pl. zakatol, loccsan) szavak. Amikor nyelvek szókészletét vetjük össze, ezeket épp emiatt gondosan kihagyjuk az összehasonlításból. Emellett rendkívül fontos, hogy az összehasonlításnak rendszerszerűnek kell lennie, azaz nem alapulhat néhány kiragadott, ráadásul teljesen vegyes jellegű megfelelésen, mint a jelen kötet kedvéért kitalált, elrettentő példának szánt dothraki–magyar rokonítás.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave