9.2. Az alapszórend és egyéb szórendi jellemzők

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alapszórend az igei állítmánynak, a főnévi alanynak és tárgynak a sorrendje egyszerű, kijelentő mondatokban. Az uráli nyelvek egy részében, például az obi-ugor nyelvekben alany–tárgy–ige (subject–object–verb, azaz SOV) az alapszórend, ahogyan azt a következő szurguti hanti mondatban láthatjuk: Aŋkem järnas jåntəqsəł ’Anyám ruhát varr’. A komi-permják nyelvben ezzel szemben alany–ige–tárgy (SVO) az elemek sorrendje: Petra juö va ’Péter vizet iszik’. Korábban a magyarban is az SOV volt a leginkább jellemző (Liza könyvet olvas), de mára az SVO szórend szintén általánossá vált (Liza olvassa a könyvet).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rokon nyelvek erősen agglutináló jellege miatt is nagyon valószínű, hogy az alapnyelvben a mai hantival megegyező módon SOV alapszórend lehetett, a rokon nyelvek egy részében (például a balti finn és a komi nyelvekben) található SVO sorrend tehát újabb fejlemény. Egy nyelv alapszórendjének megváltozása általában lassú folyamat, amit sokszor más nyelvekből érkező külső hatás is támogathat. Az obi-ugor mondatok szórendjére például hatással lehet az orosz nyelv.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.1. ábra. Ez meg mi az ördög?
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Sok nyelv összehasonlítása alapján tudjuk, hogy az SOV alapszórendű nyelvekre az jellemző, hogy bennük a (birtokos) jelző megelőzi a jelzett szót, például a szinjai hantiban: Juvan xɔ̄t ’Iván háza’. Ez az univerzális tulajdonság jellemző az ugor és tágabban az uráli nyelvekre is, így uráli kori örökségnek tekintjük. Szintén uráli eredetű az ugor nyelvek azon jellemzője, hogy a minőségjelzőt és a jelzett szót nem egyeztetik számban. Tehát – a magyarral megegyező módon – szurguti hantiul azt mondják például, hogy jəm niŋ-ət ’jó nők’, nem pedig jəm-ət niŋ-ət ’jók nők’. Az alapnyelvben a minőségjelzőt esetben sem egyeztették a jelzett szóval, azaz a jelző nem vette fel a jelzett szón szereplő esetragot. A szurguti hanti jəm niŋ-nat ’jó nővel’ ezért egy archaikusabb szerkezettípus, mint a finn piene-lle kala-lle ’kis halnak’. Szintén jellemző a finnugor nyelvekre, hogy az egytől különböző számnév után szereplő főnév is egyes számú és jelöletlen: χus χūl ’húsz hal’ (északi manysi), ez is ősi örökség. Ezzel szemben a finnben ilyenkor a jelzett szó ún. partitívuszi esetben szerepel: kaksi kala-a ’két hal’.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SOV nyelvekben általában névutós szerkezeteket használnak, szemben a prepozíciókat alkalmazó SVO nyelvekkel, amilyen az angol is: under the bed ’az ágy alatt’.1 Ez az alapnyelvi eredetű jellemző szintén megőrződött a magyarban és a legközelebbi rokon nyelveinkben is. A birtokos személyragok, mint azt a 7. fejezetben láttuk, a rokon nyelvekben és a magyarban is közös eredetűek, használatuk összefügg ezen nyelvek agglutináló jellegével. A finnugor nyelvekben a névutó is felvehet birtokos személyragot, ahogy az a következő szurguti hanti példában is látható: ma jot-am ’énvelem’. De míg a névutókban a birtokos személyrag a szóalak végén áll (lásd magyar melle-tt-em, mellő-l-ed stb.), addig a főneveknél az ugor nyelvekben fordított a helyzet: rájuk az jellemző, hogy birtokos személyragok következetesen megelőzik az esetragokat – ez a tulajdonság feltehetőleg ugor kori örökség nyelveinkben, például: wŏnt-əm-nə ’erdőmben’ (szurguti hanti).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szintén az SOV szórenddel függ össze, hogy a határozó megelőzi az igét, pl. Panni lassan olvas, Aŋkem ńaťəɣ mǝnł ’Anyám lassan megy’ (szurguti hanti).
1 Dryer, Matthew S.: The Greenbergian word order correlations. Language 68: 81–138. 1992.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave