2.2. Bábelen túl

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bibliai keretből való kilépés lehetőségét a felvilágosodás hozta el annak az általános folyamatnak a részeként, melynek során átértékelődött a vallásos és a tudományos jellegű érvrendszerek súlya és jelentősége. 1772-ben Herder kimondta, hogy „a nyelv az ember műve”, a nyelvek eredetével kapcsolatban pedig Friedrich Schlegel (1772–1829) úgy vélekedett, hogy a szanszkrit az összes indoeurópai nyelv őse, és ez a nyelvcsalád minőségileg is különbözik a világ más nyelveitől, azaz immár a nyelvek több családból való származtatása mellett foglalt állást. Az összehasonlító-történeti nyelvtudomány eredményei Darwint is inspirálták, és ugyanő foglalkozott a nyelv eredetének problémájával is. Expliciten abban a kérdésben foglalt állást, hogy az ember nyelvi képességei hogyan jöhettek létre, és úgy vélekedett, hogy bár az emberi nyelv minőségileg különbözik az állati kommunikációs rendszerektől, ez nem zárja ki, hogy azokon alapulhat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A genetikai vizsgálatok mára egyértelműen bebizonyították, hogy az emberiségnek magának közös őse volt, ebből azonban még sem a nyelvi képesség eredetére, sem a nyelvek eredetére nézve nem vonható le egyértelmű következtetés. A Homo sapiens faj 200 000 évvel ezelőtt alakult ki Afrikában, és 70 000–100 000 évvel ezelőtt kezdett kirajzani onnan, míg végül be-, sőt lassan túlnépesítette a Földet. Sikerének kulcsa épp a nyelv által adott lehetőségekben rejtőzhetett, vagyis a nyelv valóban képessé tette őket arra, hogy „véghez vigyék mindazt, amit elterveztek”. A sapiensek ugyanis korábban is próbálkoztak a migrációval, de a leletek tanulsága szerint első közel-keleti útjuk nem volt sikeres, és az egyik lehetséges oka ennek az, hogy gyengébb fizikumuk miatt az ott élő neandervölgyiekkel nem tudták felvenni a versenyt. Amikor viszont 70 000 évvel ezelőtt útra keltek, már talán a neandervölgyiekénél fejlettebb kommunikációs lehetőségeik is szerepet játszhattak abban, hogy a konfliktusban végül felülkerekedtek, és a neandervölgyiek eltűntek (bár hagytak némi nyomot az emberiség genomjában). A terjeszkedés olyan erőteljesen folytatódott, hogy 12 000 évvel ezelőtt az utolsó nem sapiens Homo is eltűnt, és az ember maradt az egyetlen emberfaj a földtekén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Abból azonban, hogy az emberiségnek közös őse van, még nem következik automatikusan, hogy a nyelveknek is közös ősük van, sőt, az emberre mint fajra egyedien jellemző nyelvi képesség egyszeri, egyetlen egyedben történő megjelenése sem. Nem lehet ugyanis kizárni a lehetőséget, hogy ez egymástól függetlenül több egyedben is felbukkanhatott. Ugyanakkor megfontolásra érdemes az a feltételezés, hogy a nyelv használata, a nyelvi kommunikáció képessége hatalmas előnyt jelenthetett annak a csoportnak, amelyben megjelent, és biztosíthatta a nyelvvel rendelkező alcsoportnak a gyors terjedését a többi csoport rovására. Csakúgy tehát, ahogy a Homo sapiens kiszorította a többi Homo fajt, a sapiens fajon belül is nagyon hamar sikeresebbé válhatott, és ezért elterjedhetett az a csoport, ahol először jelent meg az emberi nyelv. Természetesen az is elképzelhető, hogy ez a képesség már akkor jelent meg több különböző helyen, egymással párhuzamosan, amikor az emberiség ősei elhagyták Afrikát, más-más területre kerültek, és nem egymással versengtek, hanem más Homo fajokkal. Ugyanakkor figyelembe kell venni azt is, hogy talán magát a kirajzást is a nyelv tehette sikeressé, képessé téve a sapienst arra, hogy hatékonyan kommunikáljon, és hatékonyan állítson elő eszközöket. Arra a kérdésre tehát, hogy az emberiség nyelvi képessége egy egyednél alakult-e ki, azaz közös ősre vezethető-e vissza, vagy pedig több forrásból ered, egyelőre nem lehet választ adni.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave