16.1. Bevezetés: a szabályok és a valóság

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amikor két hanti először találkozik, beszélgetésük általában azzal kezdődik, hogy közös rokonokat kezdenek keresni. A csekély lélekszám és a jelentős földrajzi távolságokat átfogó házasodási körök miatt jó esélyük van arra, hogy rá is bukkannak ilyenre. Innentől már a megfelelő rokonsági terminussal tudják szólítani egymást, el tudják helyezni egymást a világban, hiszen egy rokoni csoporthoz tartozás már utalhat származási helyre, foglalkozásra, vagyoni helyzetre is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rokonsági rendszerek és az ehhez tartozó terminológia vizsgálata a kulturális antropológia egyik első kutatási területe, s mint ilyen, hatalmas szakirodalommal rendelkezik. A hantiknál használatos osztályozó rokonsági rendszer, a nemzetségi szervezet és a helyenként felbukkanó frátriális rendszer – azaz a nemzetségek feletti rokoni csoportok megléte – ismeretes a világ más népeinél is, így ezek leírása a szakirodalmi terminológiával, az általánosan használt paraméterekkel nem okoz nagy fejtörést. A legvitatottabb pont talán az obi-ugor frátriális rendszer léte: egyes vidékeken részletes adatokkal rendelkezünk két csoportról, a mos és a por népről; minden nemzetség besorolható valamelyikbe, így e vidékek teljes népessége leírható e két csoport tagságával. Az ezen alapuló duális frátriális rendszer kiterjesztése a teljes obi-ugor lakosságra azonban valószínűleg tudománytörténeti tévútként fogható fel, hiszen például a keleti hanti csoportoknál hármas tagozódás figyelhető meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Írásomban saját, a szinjai hantik között végzett kutatásaim anyagát használom fel. Azt szeretném bemutatni, hogy a konkrét személyek életén és rokoni viszonyain alapuló terepadatok hogyan viszonyulnak a gondos munkával kikutatott, feltárt rendszerekhez: mennyire igazolják, illetve mennyiben módosítják azokat. Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az obi-ugor rokonsági rendszereket rengeteg szabály határozza meg, amelyeket definiálhatunk, ám ezek alkalmazása a valóságban éppolyan sokszínű, mint maga az élet. A kutatás során az adatokból leszűrt következtetések mögött sosem szabad megfeledkeznünk a hús-vér emberekről, akiknek a megismerése eredeti célunk volt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

16.1. ábra. Családi fotó és családfa. Aj-kurt faluban a Longortov család tagjai állnak a Szinja folyó partján. A családfa a képen láthatók rokoni viszonyait ábrázolja
Fotó: Ruttkay-Miklián Eszter, 2002
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave