Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Két évszázad határán

Az elmúlt évtizedek során a világ, és így az ENSZ helyzete is gyökeresen megváltozott. A dekolonizáció következtében a világszervezet az eredeti 51 tagból mára (2011) 193 tagúvá vált. A 60-as évek közepétől a kevésbé fejlett világhoz tartozó országok teszik ki az ENSZ tagállamainak többségét. A majd fél évszázadig fennállt kétpólusú világ megszűnt, s helyette egy új, multipoláris globális rendszer kialakulásának folyamata vette kezdetét. A fejlődő államok közül egyesek kiemelkednek (Brazília, India, Kína, Dél-Korea), hozzájuk fokozatosan további – kiemelt gazdasági és demográfiai potenciállal és jelentős területi kiterjedtséggel rendelkező – ázsiai, latin-amerikai és afrikai államok csatlakoznak. A nagy többségnek azonban nem sikerül könnyen megbirkóznia a gyarmati múlt örökségével és a hatékony kormányzás kihívásaival. Az ENSZ főtitkára által létrehozott, a fenyegetésekkel, kihívásokkal és változásokkal foglalkozó, 2003-2004 folyamán tevékenykedett bizottság jelentéséből kitűnik, hogy a jelen korszak fenyegetéseinek nem egyedüli vagy legveszélyesebb forrása az államok egymás elleni háborúskodása, hanem számos más tényező együttes hatása: az elnyomorodás, a tömegpusztító fegyverek elterjedése, az egyes államokon belüli fegyveres erőszak, a terrorizmus és a nemzetközi bűnözés.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave