Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Gazdasági, szociális és környezeti kihívások

A nemzetközi béke és biztonság elleni fenyegetések terén az első helyen a gazdasági és szociális fenyegetéseket említhetjük. E fenyegetéseknek éppen az a nagyon negatív következménye, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek és a nyomor hatására egy adott állam összeomolhat vagy belpolitikájában az elnyomás eszközeihez, külpolitikájában pedig a kalandor agresszivitáshoz fordulhat. Az ENSZ-főtitkár fent említett bizottságának jelentése szerint 14 millióan, köztük 6 millió gyermek hal meg éhínségben évente. 3 milliárd ember nem él megfelelő egészségügyi feltételek között, 5 millióan halnak meg évente a tiszta víz hiánya miatt. Afrikában 30 millió AIDS-fertőzött él. Bár a betegségek áldozatainak száma egyre nő és a várható élettartam csökken, a Föld népessége a jelenlegi 6,3 milliárdról közel 9 milliárdra nő 2050-ig, a túlnépesedés pedig újabb veszélyforrást jelent. A környezeti ártalmak és következményeik, mindenekelőtt a felmelegedés okozta klímaváltozás, egyre inkább a közvélemény és a kormányok figyelmének középpontjába kerülnek.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave