Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Államon belüli fenyegetések

Az ilyen jellegű helyzetek az utóbbi években elsődleges figyelmet kaptak a nemzetközi színtéren. A gyakorlat több ízben megmutatta, hogy az Alapokmány egyes céljai és elvei egymással szemben kollíziós helyzetet eredményezhetnek (szuverén egyenlőség – területi épség – az emberi jogok tiszteletben tartása – belügyekbe való beavatkozás tilalma – az erőszak tilalma – nemzetközi viták békés rendezése). Egyre inkább érlelődött az igény, hogy népirtás, etnikai tisztogatás, a nemzetközi humanitárius jog tömeges és durva megsértése esetén az ENSZ – a BT felhatalmazása alapján – katonai eszközöket alkalmazzon, mint végső eszközt. A világszervezet 2005. évi csúcstalálkozóján hivatalosan is rögzítette a védelmi felelősség (responsibility to protect) elvét. Eszerint az állam viseli az elsődleges felelősséget polgárai védelméért. Ha tapasztalhatóan nem tudja megvédeni őket a népirtástól, az etnikai tisztogatástól, a háborús és emberiesség elleni bűncselekményektől, akkor az ENSZ legyen kész a kollektív fellépésre a BT-n keresztül, esetről esetre, az Alapokmánnyal összhangban, beleértve annak VII. fejezetét. Ez történt végeredményben legutóbb Líbia esetében, amikor a BT, 2011 februárjában és márciusában hozott határozataiban felhatalmazta tagállamait, illetve az érintett szervezeteket, hogy minden szükséges lépést tegyenek meg a polgári lakosság védelmére. (Lásd a Biztonsági Tanács 1970. számú, 2011 február 26-ai, valamint az 1973. számú, 2011 március 17-ei határozatát.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave