Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az általános vita

A kétoldalú diplomáciában a tárgyalások során a tárgyalófelek igyekeznek úgy megfogalmazni mondanivalójukat, hogy az meggyőzze a másik felet és bizonyos magatartásra vagy cselekvésre késztesse. A zárt szervezetben és a kisebb testületekben bizonyos esetben a tárgyalások a nyilvánosság kizárásával folynak. A konferenciadiplomáciában, a nemzetközi szervezetekben a megszólítandó kör azonban sokkal szélesebb. Sok esetben ezért az adott felszólalás nemcsak az adott vitás kérdésben félként vagy felekként tekintett küldöttségnek, küldöttségeknek szól, hanem a harmadik félnek, sőt, a konferenciatermen túl a szélesebb közvéleménynek is. (Ahogy ezt mondják, „hazai fogyasztásra – domestic consumption”.) Csekély kivételtől eltekintve ezért az általános vita elsősorban az egyetemes jellegű szervezetekben, legtöbbször nyílt üléseken folyik, ahol a média, a nem kormányzati szervezetek és bárki más is jelen lehet. Ritka esetben, a vitatott ügy jellegére tekintettel, zárt ülést is elrendelhetnek (például a Biztonsági Tanácsban).

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave