Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az Emberi Jogok Európai Bírósága (European Court of Human Rights)139

A megalakítása óta eltelt ötven évben az Európa Tanács jelentős változásokon ment keresztül. Ezek a változások leginkább akkor követhetők nyomon, ha az Európa Tanács egyéni jogvédelmi mechanizmusának változását vizsgáljuk. Az emberi jogok védelmének ezt a rendszerét az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló, 1950. november 4-én, Rómában aláírt Egyezmény hozta létre. Az Egyezmény és az ahhoz csatolt kiegészítő jegyzőkönyvek tartalmazzák azokat a jogokat, amelyeket az emberi jogok ügyében eljáró szervek vizsgálnak, mely jogok érvényesülését a tagállamok területén biztosítják.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave