Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az EBRD tevékenysége

A közép- és kelet-európai korszakos politikai és gazdasági változások idején, 1989 nyarán merült fel a gondolat, hogy a társadalmi és gazdasági átalakulás fájdalmas folyamatát egy új, csak Európára koncentráló bankkal is támogatni illene.313 A javaslatot már 1989 novemberében támogatta az Európa Tanács is. Az Európai Újjáépítési és Beruházási Bank megalakításáról 1990 januárjában kezdődtek meg a tárgyalások, s már májusban készen volt a nemzetközi megállapodás. A Bank hivatalos megnyitójára 1991. áprilisban került sor székhelyén, Londonban. Megalakulásakor 39 tagja volt, továbbá tagja az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank is. Ma már 61 ország tulajdona a Bank, 29 országban314 végez befektetői munkát. A Bank az általa segített átalakuló országok gazdaságpolitikáját segítendő összehasonlító statisztikákat közöl, fontos elemzéseket ad. Ennek fő fóruma a Transition Report, amely évente, novemberben jelenik meg. A megelőző év pontosabb gazdasági mutatóit közli az áprilisban megjelenő Transition Report Update.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave