Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az agy meglepő változékonysága

Agyunk képlékenysége – szakszóval: plaszticitása – és változékonysága döbbenetes. Bár koponyánk határt szab neki, egész életünkön át folyamatos változáson megy keresztül. Az agykutatás technológiai fejlődésének köszönhetően egyre részletesebb módszerek egyre kiterjedtebb változásokat tudnak kimutatni. Az emlékezetben központi szerepet játszó hippokampuszról például a legutóbbi időkig azt hittük, hogy fejlődése megáll – és eléri a felnőttszintet – 2 és 6 éves kor között. A 2010-es évek technológiai fejlődése olyan nagy felbontású MRI-felvételek elkészítését tette lehetővé, amelyek segítségével ennek az agyterületnek az alrégióit is meg tudtuk vizsgálni. Ezek az újabb vizsgálatok pedig arra utalnak, hogy a hippokampusz bizonyos alrégiói akár késő serdülőkorig is fejlődhetnek, és ez a fejlődés összefügg az emlékezet fejlődésével (Keresztes és mtsai, 2017). Az emlékezet működéséhez elengedhetetlen stratégiai funkciókat támogató (pl. az emlékeink közötti keresés stratégiáit kiválasztó és működtető) prefrontális kérgi területek érése pedig még ennél is lassabb; míg a hippokampusz érése nagyrészt megtörténik kisgyermekkor előtt, a prefrontális kéreg érése serdülőkorban újabb nagyléptékű fejlődésen megy keresztül, és csak a húszas évek elején ér véget. És az érés vége sem jelent statikus végállapotot; mindkét agyterület az érés „csúcsa” után szinte azonnal ellentétes irányú változásokat mutat. A PFC meredekebb, folytonos térfogatcsökkenést, a hippokampusz kevésbé meredek, folytonos csökkenést hatvanéves korig, majd gyors csökkenést a halál bekövetkeztéig (Raz és mtsai, 2005).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave