Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A nyelv elsajátításának kritikus periódusa

Az előbbiek mellett a beszéd biológiai meghatározottságára utal a nyelvelsajátítás kritikus periódusa is, vagyis az a tény, hogy ha valaki nagyjából 10-12 éves kora előtt semmilyen nyelvi bemenetet nem kap (nem hall emberi beszédet vagy nem lát jelnyelvet használó egyéneket maga körül), jó eséllyel nem fog tudni megtanulni egyetlen nyelvet sem anyanyelveként beszélni – ahogy azt a külvilágtól elzárt gyerekek, a valódi Mauglik történetéből tudjuk (pl. Fromkin és mtsai, 1974). Hasonló mintázatot mutat a bevándorlók nyelvtudása: az Egyesült Államokba bevándorolt, eredetileg nem angol anyanyelvű személyek angol nyelvtudása nagyon erősen összefügg azzal az életkorral, amikor az Egyesült Államokba érkeztek. Azok, akik 7-8 éves korukban vagy azelőtt érkeztek, felnőttkorukra ugyanúgy megtanultak angolul, mint az USA-ban született anyanyelvi beszélők. Akik ennél az életkornál később érkeztek, azoknak az angoltudása viszont az életkorral fordítottan arányosan alakult: minél későbbi életkorban érkeztek, annál kevésbé jól tanultak meg angolul (Johnson–Newport, 1989).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave