Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A humor társas kontextusa

Pszichológiai szempontból a humorhasználat négy alapvető fázisát különböztetjük meg: 1. társas kontextus, 2. gondolkodásbeli kognitív és észlelési folyamatok, 3. érzelmi válasz, 4. nevetés mint hangadásos válasz, vokalizáció (Martin, 2007). Ebből kiderül az is, hogy a humor tudományos vizsgálata elsősorban annak személyközi jelenségeire irányul. A humor természeténél fogva társas, személyek közötti társalgás és interakció során előforduló jelenség. Az ismeretség bármely fokán álló személyek között előfordulhat, mindegy, hogy csak pár másodperce találkoztak, vagy már évtizedek óta együtt élnek. Elsődleges hozzávalója a társakon kívül a játékos kontextus. A játéknak fontos társas, gondolkodásbeli mentális és érzelmi funkciói vannak. A humor esetében az alap egyfajta könnyed, nem komoly, mintha attitűd, mely egyben egy második, elképzelt, mentális képekben testet öltő, úgynevezett reprezentációs képesség alapvető feltétele is. Ha sikeres a humorértés, akkor ebben a második, mentális képekben reprezentált világban történik a megértés, ahol a mintha-értelmet, a vicc alapját adó kétértelműséget végül rugalmas mentális folyamatok révén kikövetkeztetik. A humor mentális szempontból magasabb rendű reprezentált folyamatokon alapul, egészen pontosan a reprezentációk egymáshoz viszonyításában gyökerezik, ezáltal burkolt jelentéseket, célzásokat tartalmaz, illetve ezek nyomán másodlagos, sokszor implicit módon tálalt társas célokat szolgál. Ezért fordulhat elő, hogy aki nem egy csoport tagja, esetleg nem érti a viccet, hiszen az beágyazódik abba a mikrokörnyezetbe, annak a közösségnek, csoportnak a kultúrájába, melyben használatos. Ez a gondolkodásbeli nehezítettség érdekes kérdéskörré teszi a humorértést, nemcsak nyelvészeti és kognitív pszichológiai szempontból, de törzs- és egyedfejlődési vonatkozásait tekintve is. Az állatvilágban hogy van jelen a humor? Mikor és hogyan különül el a játéktól az evolúció során? Mi köze a nyelvhez, és a gyerekeknél hogyan alakul a játékból a humor felé vezető produktivitás?

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave