Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A kísérletes és megfigyelésen alapuló viselkedéskutatás

Azzal a megállapítással összhangban, hogy a viselkedést a természetes szelekció alakította ki, azt várhatjuk, hogy a természetes környezetben megfigyelt viselkedés növeli az élőlény túlélési esélyeit. Néhány úttörő, terepen végzett tanulmány kizárólag leíró jellegű volt, míg mások magyarázatot is adtak a megfigyelt jelenségekre. A kutatás menete szinte a mai napig hasonló maradt. Először jön a megfigyelés, melynek során számtalan kérdés merül fel egy etológusban egy bizonyos viselkedés kapcsán. Rögtön ezután a lehetséges válaszok alapján megfelelő hipotézist alkotunk. A megfelelő szó itt annyit jelent, hogy olyan hipotézissel kell előállnunk, melyet az adott megfigyelés vagy kísérlet képes megerősíteni vagy megcáfolni, vagyis tesztelhető. Ezek a hipotézisek általában előrejelzésekhez, más néven predikciókhoz vezetnek, melyek alátámasztják a hipotézist, ha az a tesztelés alapján helytállónak bizonyul. A hipotézistől függően a teszt során szükség lehet további feltételezésekre, összehasonlításokra, akár fajok között is, illetve kísérletes manipulációra.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave