Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Genetikai háttér

Csakúgy, mint az ember esetében, a többi faj egyedei között is jelentős viselkedésbeli különbségek mutatkoznak, és már régóta a kutatók érdeklődésének középpontjában áll, hogy pontosan mi is okozza ezeket a különbségeket. A két szélsőséges lehetőség (lásd nature‒nurture vita), hogy az adott egyed genetikai állománya határozza meg a viselkedését ‒ tehát az, hogy mit örökölt ‒ vagy pedig hogy a (korai) környezeti hatások alakítják azt. Természetesen mind a géneknek, mind a környezetnek fontos szerepe van a viselkedés kialakításában, ráadásul a kettő egymással kölcsönhatásban is áll, hiszen a (korai) környezeti hatások előidézhetnek olyan epigenetikai módosulásokat (pl. a metilációs mintázat változását), amely befolyásolja, hogy mely gének milyen mértékben fejeződnek ki. Így tehát fontos szem előtt tartani, hogy bár a viselkedésgenetika célja, hogy azonosítsa azt a gént (vagy inkább géneket), amely szerepet játszik egy adott viselkedés kialakításában, egy-egy génváltozat sosem határozza meg teljes mértékben, hogy az egyed miként fog viselkedni, pusztán hajlamosítanak bizonyos tulajdonságokra. Mindemellett azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a gének nem izoláltan működnek, hanem bonyolult kölcsönhatásban vannak egymással. Így tehát, ha azt találjuk, hogy egy gén befolyásol valamilyen viselkedést, akkor leginkább azt állíthatjuk, hogy az adott gén része annak a komplex szabályozó rendszernek, amely a vizsgált viselkedés öröklött komponensét alakítja.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave